Answer:
The answer is approximately 5.09 seconds.
Step-by-step explanation:
The given equation is:
f(x) = -5x^2 + 250
To find the elapsed time, x, set the equation equal to 120 and solve for x:
-5x^2 + 250 = 120
-5x^2 = -130
x^2 = -130/-5 = 26
x = Sqrt(26) = 5.09 seconds.
Below are the choices that can be found from other sources:
A. 42
<span>B. 45 </span>
<span>C. 47 </span>
<span>D. 48 </span>
<span>E. 49
</span>
The answer is C or 47. The object’s resultant angle of motion with the +x-axis after the collision is 47. The reason for that is f<span>rom object A’s x-momentum is 5.7 × 104 kilogram meters/second and its y-momentum is 6.2 × 104 kilogram meters/second, we know that tan of the angle from the x-axis is 6.2 / 5.7 = 1.09 and acrtan 1.09 = 47.4</span>
Answer:
At most 800 magazines the company can print daily with the remaining number of ink cartridges.
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:

The above inequality gives the relation for daily supply of ink cartridges where N is the number of newspaper and M is the number of magazines.
Number of newspaper to be printed daily,N = 8000
We have to find the number of magazines at most can the company print daily with the remaining number of ink cartridges.
Puting the value in the given inequality,

Thus, at most 800 magazines the company can print daily with the remaining number of ink cartridges.
Answer:
B)
Step-by-step explanation:
The contraction rate increases as the osmolarity decreases because of the reduced amount of ATP produced by cellular respiration
Round 57.8 to 60 and round 81 to 80.
60/80 or, if you simplify it, 3/4
And it is common knowledge that 3/4 = .75
So the quotient of 57.8/81 is ~.75