Answer:
The answer is <u>D</u>
Step-by-step explanation:
Answer:
12,345 tablets may be prepared from 1 kg of aspirin.
Step-by-step explanation:
The problem states that low-strength children’s/adult chewable aspirin tablets contains 81 mg of aspirin per tablet. And asks how many tablets may be prepared from 1 kg of aspirin.
Since the problem measures the weight of a tablet in kg, the first step is the conversion of 81mg to kg.
Each kg has 1,000,000mg. So
1kg - 1,000,000mg
xkg - 81mg.
1,000,000x = 81

x = 0.000081kg
Each tablet generally contains 0.000081kg of aspirin. How many such tablets may be prepared from 1 kg of aspirin?
1 tablet - 0.000081kg
x tablets - 1kg
0.000081x = 1

x = 12,345 tablets
12,345 tablets may be prepared from 1 kg of aspirin.
Idk because you did not say yes you did how many sides there were
Answer:
1 and 3/8 of pizza
Step-by-step explanation:
5/8 + 3/4
3/4 x 2 to get the same denominator as 5/8
5/8 + 6/8 = 11/8
11/8 = 1 3/8
The first thing I would do is write an expression for the amount the limo will cost in terms of the number of miles you drive. In this scenario, the cost=.15(mile)+700.
Now is the question, should the limo cost more or less than $750 to stay on budget? The answer is you should spend less than $750. Thus, when writing the inequality, or .15m+700<750. However, you could spend exactly $750 so you inequality should really be .15m+700≤750. Now you just need to solve this for the number of miles you can drive.
First, subtract 700 from both sides and you are left with .15m≤50
Then divide both sides by .15 and you are left with m ≤ 333.33. Thus, the limo can only travel 333.33 miles.
please make this the brainliest answer