Answer:
Step-by-step explanation:
a )
sample mean = sum total of given data / no of data
= 415.35 / 20 = 20.76
To calculate the median we arrange the data in ascending order and take the average of 10 th and 11 th term .
= 20.50 + 20.72 / 2
= 20.61
b ) To calculate the 10% trimmed mean , we neglect the largest 10% and smallest 10 % data and then calculate the mean . Here we neglect the first two smallest and last two greatest
(18.92 + 19.25 ..... + 22.43 + 22.85) / 16
= 20.74
c )
We can easily plot the data on number line from 17 to 24
d )
Maximum value of data set = 23.71 and minimum value is 18.04
mean is 20.76 , median is 20.61 and trimmed mean is 20.74
They are between maximum and minimum values of given data . Hence there is no outliers .
(i) speed = distance / time
so time = distance / speed
here we have
time t = 1080/x hours
(ii) return flight time = 1080 / (x + 30) hours
(a) 1080/x - 1080/(x + 30) = 1/2
Multiplying through by the LCD 2x(x + 30) we get:-
1080*2(x + 30) - 2x*1080 = x(x+30)
2160x + 64800 - 2160x = x^2 + 30x
x^2 + 30x - 64800 = 0
(b) factoring; -64800 = 270 * -240 ans 270-240 = 30 so we have
(x + 270)(x - 240) = 0 so x = 240 ( we ignore the negative -270)
So the speed for outward journey is 240 km/hr
(c) time ffor outward flight = 1080 / 240 = 4 1/2 hours
(d) average speed for whole flight = distance / time
Time for outward journey = 4.5 hours and time for return journey = d / v
= 1080 / (240+30) = 4 hours
Therefore the average speed for whole journey = 2160 / 8.5 = 254.1 km/hr
Answer:
true
Step-by-step explanation:
Answer:
X
Rotate
Step-by-step explanation:
correct on edge 2020
Answer:
Step-by-step explanation:
Since 1cm=10mm
(big to small multiply, small to big divide)
3579/10=357.9
so 1.1 cm or 11 mm