answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DanielleElmas [232]
2 years ago
13

Describe the relationship between the values of the digits in the number 9,999,999

Mathematics
2 answers:
Mashutka [201]2 years ago
5 0

Answer:

The place value of each digit is 10 times the place value of left digit and 1/10 times of the place value of right digit.

Step-by-step explanation:

Consider the provided number, 9,999,999.

The Place values of each digit is shown below:

The place value of the First 9 from the right is Ones = 9×1=9

The place value of the second 9 from the right is Tens = 9×10=90

The place value of the third 9 from the right is Hundreds = 9×100=900

The place value of the fourth 9 from the right is Thousands = 9×1000=9,000

The place value of the fifth 9 from the right is Ten Thousands = 9×10,000=90,000

The place value of the sixth 9 from the right is Hundred Thousands = 9×100,000=900,000

The place value of the seventh 9 from the right is Millions = 9×1,000,000=9,000,000

Here we can observe that the place value of each digit is 10 times of the place value of left digit and 1/10 times of the place value of right digit.

Rama09 [41]2 years ago
3 0

9(millions), 9(hundred-thousands)9(ten-thousands)9(thousands), 9(hundreds)9(tens)9(ones).

You might be interested in
Mrs. Ronilo had her students make a stem-and-leaf plot of the heights of all of the students in the class. The mean was 55. Dave
shutvik [7]
Given that the mean is 55 inches  and Dave is 57 inches, he would have increased the mean of the height in the stem-and-leaf plot that the students were making. This is however is also dependent upon the central tendency that was used, in this case the central tendency is mean or average. 
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
ian has a bag of fruit chews. 60/100 of fruit chews are cherry or grape. if 25/100 of fruit chews are cherry what fraction of th
padilas [110]
If the total of cherry or grape is 60/100, then 60 (total of grape and cherry)-25 (cherry)= 35 (grape)


So 35/100 grape fruit chews
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
What is another way to write 9x200?
pashok25 [27]
9×2=18. add the tow zeros like this 9×2=18+00=1,800
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
What are four numbers that fall between 9.18 9.19
bearhunter [10]
For this question you would have to expand the numbers to the thounsandths
so it can be 9.181, 9.182, 9.183 and so on
5 0
1 year ago
If y varies directly as x, and y is 20 when x is 4, what is the constant of variation for this relation?
Nuetrik [128]
The variation would be x5. 4*5=20
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Marshall's mother buys 2 boxes of granola bars each week. Each box contains 8 granola bars. If she continues buying 2 boxes each
    5·1 answer
  • 2.8x-1.6y=3.2<br> -0.7x+1.9y=6.7
    12·1 answer
  • Jack is in hospital and his temperature is recorded every hour one morning. Time Temperature 06:00 40.0 07:00 40.0 08:00 39.5 09
    7·2 answers
  • Jim Ryan, an owner of a Burger King restaurant, assumes that his restaurant will need a new roof in 7 years. He estimates the ro
    14·1 answer
  • A lamp shade has a radius of 9 inches. What is the circumference of the top of the shade? Use 3.14 to approximate pi. Round your
    11·1 answer
  • What number must we multiply by $-\frac23$ to get a product of $\frac34$?
    13·1 answer
  • 3 lines are shown. A line with points M, H, K intersects with a line with points J, H, L at point H. Another line extends from p
    14·2 answers
  • The equation that represents the canned goods order is 24x + 64y = 384, where x = number of minutes for producing fruit cans and
    11·2 answers
  • PLEASE HELP THANK YOUUUU Your group has $120 available for the banquet. Any other costs must be covered from selling tickets for
    12·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!