Answer:
<h2>√512 by √512 </h2>
Step-by-step explanation:
Length the length and breadth of the rectangle be x and y.
Area of the rectangle A = Length * breadth
Perimeter P = 2(Length + Breadth)
A = xy and P = 2(x+y)
If the area of the rectangle is 512m², then 512 = xy
x = 512/y
Substituting x = 512/y into the formula for calculating the perimeter;
P = 2(512/y + y)
P = 1024/y + 2y
To get the value of y, we will set dP/dy to zero and solve.
dP/dy = -1024y⁻² + 2
-1024y⁻² + 2 = 0
-1024y⁻² = -2
512y⁻² = 1
y⁻² = 1/512
1/y² = 1/512
y² = 512
y = √512 m
On testing for minimum, we must know that the perimeter is at the minimum when y = √512
From xy = 512
x(√512) = 512
x = 512/√512
On rationalizing, x = 512/√512 * √512 /√512
x = 512√512 /512
x = √512 m
Hence, the dimensions of a rectangle is √512 m by √512 m
311km/h = 86.389 m/s
<span>Initial KE </span>
<span>= 0.5 * 210 * 86.389^2 J </span>
<span>work done by force of ground </span>
<span>= F * 0.81 J </span>
<span>0.5 * 210 * 86.389^2 = 0.81 F </span>
<span>F = 967433.58 N </span>
<span>capsule's weight W= 210 * 9.81 = 2060.1 N </span>
<span>F = 469.6 times capsule weight ---answer</span>
Answer: 0.0026
Step-by-step explanation:
Given: Mean : 
Standard Deviation : 
Sample size : 
Formula to calculate z-score :-

For X=7.6 hours.


Hence, the probability that their mean rebuild time is less than 7.6 hours = 0.0026
A computer discounted at 30% off is less expensive.
First: 1000*.8 = 800
800*.9 = $720
Second: 1000*.7 = $700