Answer:
See attachment.
Step-by-step explanation:
The given function is

This is the graph of
that is shifted down 2 units and shifted to the left
units.
When x=0, 


The y-intercept is -1.
The correct choice is shown in the attachment
Answer:
160m/s
Step-by-step explanation:
The object can hit the ground when t = a; meaning that s(a) = s(t) = 0
So, 0 = -16a² + 400
16a² = 400
a² = 25
a = √25
a = 5 (positive 5 only because that's the only physical solution)
The instantaneous velocity is
v(a) = lim(t->a) [s(t) - s(a)]/[t-a)
Where s(t) = -16t² + 400
and s(a) = -16a² + 400
v(a) = Lim(t->a) [-16t² + 400 + 16a² - 400]/(t-a)
v(a) = Lim(t->a) (-16t² + 16a²)/(t-a)
v(a) = lim (t->a) -16(t² - a²)(t-a)
v(a) = -16lim t->a (t²-a²)(t-a)
v(a) = -16lim t->a (t-a)(t+a)/(t-a)
v(a) = -16lim t->a (t+a)
But a = t
So, we have
v(a) = -16lim t->a 2a
v(a) = -32lim t->a (a)
v(a) = -32 * 5
v(a) = -160
Velocity = 160m/s
Answer:
Hope this helps
Step-by-step explanation:
If 6 planters= $18 then 16 planters= 16x 18 divided by 6 =$48
Answer:

Step-by-step explanation:
⟾Collect like terms
⟾Move the variable to the left
⟾Collect like terms again
⟾Divide both sides by -3
⟾ x = 45 ÷ 3
Hope it's helps you