First we need to calculate annual withdrawal of each investment
The formula of the present value of an annuity ordinary is
Pv=pmt [(1-(1+r)^(-n))÷(r)]
Pv present value 28000
PMT annual withdrawal. ?
R interest rate
N time in years
Solve the formula for PMT
PMT=pv÷[(1-(1+r)^(-n))÷(r)]
Now solve for the first investment
PMT=28,000÷((1−(1+0.058)^(−4))
÷(0.058))=8,043.59
The return of this investment is
8,043.59×4years=32,174.36
Solve for the second investment
PMT=28,000÷((1−(1+0.07083)^(
−3))÷(0.07083))=10,685.63
The return of this investment is
10,685.63×3years=32,056.89
So from the return of the first investment and the second investment as you can see the first offer is the yield the highest return with the amount of 32,174.36
Answer d
Hope it helps!
Answer: Volume of sugar cube=2.20 cm³
Density of sugar cube = 1.60 g/cm³.
The sugar cube will sink.
Step-by-step explanation:
Given : Mass of cube = 3.48 g
Also, dimension of sugar cube :
height = length = width = 1.3 cm
Since , the volume of cube = (side)³
Volume of sugar cube=(1.3) ³= 2.197 ≈ 2.20 cm³
Also, Density = 
⇒ Density of sugar cube = 
∴ Density of sugar cube = 1.60 g/cm³.
It is known that the density of water is 1 g/cm³.
Here , density of sugar cube > density of water
⇒ The sugar cube will sink .
Answer:
21 minutes
Step-by-step explanation:
Given the following :
Taking CITY STREET:
Time taken to drive to nearest bowling alley = 45 minutes = 45/60 = 0.75 hours
Speed of travel = 30 miles per hour
Taking FREEWAY:
speed of travel = 65miles per hour
If the distance to bowling alley is the same along both routes, The time taken along FREEWAY will be :
.
Distance to bowling alley taking city center :
Speed = distance / time
30 mph = distance / 0.75 hour
Distance = 30 × 0. 75 = 22.5 miles
Since distance is the same :
Time taken along FREEWAY :
Time taken = distance / speed
Time taken = 22.5 / 65 = 0.3461538 hour
Converting to minutes :
0.3461538 × 60 = 20.769 minutes
= 21 minutes ( to the nearest minute)
It depends on how b approaches 0
If b is positive and gets closer to zero, then we say b is approaching 0 from the right, or from the positive side. Let's say a = 1. The equation a/b turns into 1/b. Looking at a table of values, 1/b will steadily increase without bound as positive b values get closer to 0.
On the other side, if b is negative and gets closer to zero, then 1/b will be negative and those negative values will decrease without bound. So 1/b approaches negative infinity if we approach 0 on the left (or negative) side.
The graph of y = 1/x shows this. See the diagram below. Note the vertical asymptote at x = 0. The portion to the right of it has the curve go upward to positive infinity as x approaches 0. The curve to the left goes down to negative infinity as x approaches 0.
Answer:
π = 198/63
Divide the distance traveled by the wheel to guess the value or estimate the value of π.
Step-by-step explanation:
Height of the wheel: Diameter of the circle
Perimeter of the circle = π*diameter of the circle
Divide the diameter of the circle by the perimeter of the circle.
π = 198/63
<em><u>Hope this helps.</u></em>