The answer is c 20 percent because if divide 75 and 15 u get 5 so thats 20 percent.
The answer is A
fidnjrjfbdjd
Probability that gear 1 will fail = 5/100 (upto 10 years)
and 8/100 (after 10 years)
Probability that both will fail = 5/100 * 8/100
= 40/10000
= 0.4 %
(m + n + 3)(m + n + 4)
First distribute the m in the first set of parentheses to the second set of parentheses. Do the same process with the n and the 3.
m^2 + mn + 4m + mn + n^2 + 4n + 3m +3n + 12
Combine Like terms. Final Answer:
m^2 + n^2 + 2mn + 7m + 7n + 12