Answer:
Step-by-step explanation:
700 - 175 is equal to 525 when you divide that by 35 you get 15 which is your answer.
There is many ways to do this but i did it this way.
180-123.75= 56.25
56.25/5=11.25
=11.25
We let k be the proportionality constant for the relationship between number of hours, h and speed of the walker, s.
h = k/s
Substituting the known values,
12 = k/5
k = 60
For the second scenario,
h = k/s
Substituting the calculated value for k and the given value for speed,
h = (60)(3 miles/hour)
h = 20 hours
h = 20 hours
Therefore, it will take 20 hours to walk with a speed of 3 miles per hour.