First we need to calculate annual withdrawal of each investment
The formula of the present value of an annuity ordinary is
Pv=pmt [(1-(1+r)^(-n))÷(r)]
Pv present value 28000
PMT annual withdrawal. ?
R interest rate
N time in years
Solve the formula for PMT
PMT=pv÷[(1-(1+r)^(-n))÷(r)]
Now solve for the first investment
PMT=28,000÷((1−(1+0.058)^(−4))
÷(0.058))=8,043.59
The return of this investment is
8,043.59×4years=32,174.36
Solve for the second investment
PMT=28,000÷((1−(1+0.07083)^(
−3))÷(0.07083))=10,685.63
The return of this investment is
10,685.63×3years=32,056.89
So from the return of the first investment and the second investment as you can see the first offer is the yield the highest return with the amount of 32,174.36
Answer d
Hope it helps!
The first thing I would do is write an expression for the amount the limo will cost in terms of the number of miles you drive. In this scenario, the cost=.15(mile)+700.
Now is the question, should the limo cost more or less than $750 to stay on budget? The answer is you should spend less than $750. Thus, when writing the inequality, or .15m+700<750. However, you could spend exactly $750 so you inequality should really be .15m+700≤750. Now you just need to solve this for the number of miles you can drive.
First, subtract 700 from both sides and you are left with .15m≤50
Then divide both sides by .15 and you are left with m ≤ 333.33. Thus, the limo can only travel 333.33 miles.
please make this the brainliest answer
Answer:
If
is a constant of integration, then

Step-by-step explanation:
According to the information of the problem we know that

Remember that in general a Bernoulli equation is an equation of the type

And the idea to solve the equation is to substitute

Now for this case

Then we substitute

Therefore

and if you compute the derivative of that you get that

Now you substitute that onto the original equation and get


If you multiply everything by
you get that

That's a linear differential equation and the solution would be

Where
is a constant of integration, then

3b-10
(3x-10) +2x=180
5x -10=180
5x=190
x=38.
3(38)-10= 104
vertex angle is 104 degrees and each base angle is 38 degrees
Answer:
A and C
Step-by-step explanation:
Nadine and Trevor both conducted an experiment but Nadine conducted with four possible outcomes and Trevor doubled the trials, therefore, Trevor will have more experimental outcomes than Nadine because he doubled the trials. Moreover, Trevor's experimental probability is more likely closer to theoretical probability than Nadine's, therefore option 'A' and 'C' are correct.