Answer:
=$854,000
Explanation:
The cost of goods sold is the expense incurred by a manufacturing firm when making goods to be sold to customers. It is calculated using the formula.
Cost of goods sold = Beginning Stock plus purchases/ cost of goods manufactured minus ending stock
Marigold Corp:
Beginning stock: $162,000
Ending stock: $174,000
cost of goods manufactured, $866000;
cost of goods sold =
$162,000 + 866,000 -$174,000
=$854,000
Answer:
a. Assuming you purchased the bond for $850, what rate of return would you earn if you held the bond for 30 years until it matured with a value $5,000?
future value = present value x (1 + r)ⁿ
- future value = $5,000
- present value = $850
- n = 30
5,000 = 850 x (1 + r)³⁰
(1 + r)³⁰ = 5,000 / 850 = 5.882652
³⁰√(1 + r)³⁰ = ³⁰√5.882652
1 + r = 1.0608444
r = 0.0608444
r = 6.08%
b. Suppose under the terms of the bond you could redeem the bond in 2025. DMF agreed to pay an annual interest rate of 1.3 percent until that date. How much would the bond be worth at that time?
future value = present value x (1 + r)ⁿ
future value = 850 x 1.013⁷ = $930.43
c. In 2025, instead of cashing in the bond for its then current value, you decide to hold the bond until it matures in 2048. What annual rate of return will you earn over the last 23 years?
5,000 = 930.43 x (1 + r)²³
(1 + r)²³ = 5,000 / 930.43 = 5.373859398
²³√(1 + r)²³ = ²³√5.373859398
1 + r = 1.075849638
r = 0.0758
r = 7.58%
Answer: b) No
Explanation:
If you double the capacity of the bottleneck operation i.e the operation that has a limited capacity that is causing the entire project to slow down, it could work for removing the bottleneck from that particular operation. The problem however, is that this bottleneck might then be passed into another operation which will then slow down the entire process again.
Think of this this way, imagine there is constant traffic on one road with a double lane in a city and the city decides to up it to a four lane drive. The traffic subsides in that area but still continues on the road lane after the upgraded road which is a 2 lane as well.
The problem may have been fixed in one area but might just come up in another one.
Answer:
Place Marketing
Explanation:
Based on the scenario being described it can be said that the marketing strategy that is being illustrated is known as Place Marketing. This is a business strategy that focuses on mainly attracting different investors, visitors (tourists) or talent to the company/business. This is term brings in potential customers that increase revenue for the businsess.
Answer:
B. Jury of executive opinion method.
Explanation:
There are several methods of forecasting sales, one of which is Jury of executive opinion method. In this method, senior executives in an organization are called upon by the upper management to analyze, deliberate and come up with what probably will be the future sales of the organization which will in turn drive future revenue.
In as much as the people involved have experience in terms of forecasting, their overall submission will form the basis of future sales forecast of the organization.
Unlike Delphi method which involves the use of experts in analyzing and forecasting future sales and whose procedure is somewhat rigorous and formal, jury of executive opinion is not formal and only rely on the outcome of deliberations done by the managers appointed by the organization.
Other method of sales forecast are market share method, buyer intention method. etc.