Answer:
$18.33
Explanation:
The company just paid an annual dividend of $2.24
The dividend increase by 2.3% annually
= 2.3/100
= 0.023
The required return is 14.8%
= 14.8/100
= 0.148
Therefore the price that will be paid for one share of LBM stock can be calculated as follows
= 2.24 × (1+0.023)/(0.148-0.023)
= 2.24 × 1.023/0.125
= 2.29153/0.125
= $18.33
Hence $18.33 will be paid for one share of LBM stock
Answer:
4.96%
Explanation:
In order to determine the component after-tax cost of debt first we need to compute the before tax cost of debt by applying the RATE formula which is to be shown in the attachment below:
Given that,
Present value = $1,155
Future value or Face value = $1,000
PMT = 1,000 × 8.25% ÷ 2 = $41.25
NPER = 40 years × 2 = 80 years
The formula is shown below:
= Rate(NPER;PMT;-PV;FV;type)
The present value come in negative
So, after applying the above formula
1. The pretax cost of debt is 3.54% × 2 = 7.08%
2. And, the after tax cost of debt would be
= Pretax cost of debt × ( 1 - tax rate)
= 7.08% × ( 1 - 0.30)
= 4.96%
Answer:
Option C: 8.44 times
Explanation:
Quick ratio(also called as acid test ratio) is the indicator of a company's liquidity position at a very short period which only considers the most liquid assets and ignores Inventory & other assets which cannot be realised immediately.
As we know that Quick Ratio = [Current Assets - Inventory - Prepaid Assets] / Current Liabilities
2.00 = $79,000 - Inventory - 0] / $27,650
=> Inventory = $23,700
Inventory turnover ratio gives us the number of times the company sells and replaces its inventory during the period.
Annual Sales = $200,000
Inventory Turnover Ratio = Sales / Average Inventory
=> $200,000 / $23,700 => 8.44 times
Answer:
No, it does not bias break-even analysis as the calculation uses every activity in the hospital to get a certain amount of charge per activity. The calculations do not focus on a single activity nor is subject to a few activities but includes every activity by everyone in the hospital.
Explanation:
Answer:
The answer is "$306 and $204".
Explanation:
Given value:
Stacy salary = $300
Virginia salary = $200
The nominal value is 2%
Calculating the Stacy salary 



Calculating the Virginia salary 


