35% chance because the company made 150 bags
A. 2x3=6 and 6x12=72 so 78 is greater than 36
6+72=79 which is less than 90
Answer:
And we can find this probability using the z table and we got:
Step-by-step explanation:
Let X the random variable that represent the thickness of a population, and for this case we know the distribution for X is given by:
Where
and
We are interested on this probability
And the best way to solve this problem is using the normal standard distribution and the z score given by:
If we apply this formula to our probability we got this:
And we can find this probability using the z table and we got:
Given :
Price of cereal without off, C = $2.88 .
Percentage off, P = 20% .
To Find :
Price after applying 20% off.
Solution :
Final price = Initial price - 20 % of initial price

Therefore, final price after sale is $2.304 .
Hence, this is the required solution.