1 ten 16 ones=1*10+16*1=10+16=26
Hope this helps!
This can be solved using the formula for t test which is = x - mu over standard deviation divided by the square root of the number of samples. In this case, it is 1185 - 1200 over 70 divided by square root of 100 which give us a value of 2.14 which is equal to .9839 in area. Only rarely, just over one time in a hundred tries of 100 light bulbs, would the average life exceed 1200 hours.
Answer:
and not 
Step-by-step explanation:
Jim's work evaluating
is shown:

If you look at the Second step, the exponent is taken over only the numerator. It should have been taken over both the numerator and denominator as shown below.

The correct workings therefore is:

Answer:
26
Step-by-step explanation:
Subtract the mean (84) from each of the four scores, obtaining
2, -3, 3, - 2
These are the "deviations."
Next, square each of these four deviations, obtaining
(2)^2 = 4, and:
(-3)^2 = 9, and:
(3)^2 = 9, and:
(-2)^2 = 4
Then the sum of the squared deviations of the scores from the mean is 26.
I hope I can show the image, but I hope this may help you, the answer is:
The center of the inscribed circle of ΔABC is <u>point S</u> , and the center of the circumscribed circle of ΔABC is <u>point P.</u>