Assuming that the 1.5% annual interest is split into monthly basis with the same amount, then the monthly interest should be: 1.5%/12= 0.125%.
If you put $1000 for annual interest, the saving account would become: $1000*(100%+1.5%)= $1015
If you put $1000 for monthly interest, the saving account would become: ($1000*(100%+0.125%)= $1000*1.0151035559= $1015.10
Then, the money difference should be: $1015.10-$1015= $0.10
The average price of such a house is
(97.86/ft²)×(1400 ft²) = 97.86×1400 = 137,004
Help me I’m on the test review and I don’t get it someone help stupid edgenuity teachers are too lazy to teach us themselves
The answer is b the rounded to 2 decimal places