The situation will be represented by linear equation, this is given by:
y=ax+b
where:
a=slope=rate
b=y-intercept
from our situation:
a=-1/20
b=5 ft
thus the equation modeling the situation will be:
y=-1/20x+5
Answer: y=-1/20x+5
Formula:
Total hours ÷ hour per day
14 ÷ 3.5 = 4.
The answer is 4.
He commuted 4 days for the city.
Answer:
□ The temperature at a specific location as a function of time.
□ The temperature at a specific time as a function of the distance due west from New York City.
□ The altitude above sea level as a function of the distance due west from New York City.
Step-by-step explanation:
Temperature tends to vary continuously over distance and time.
Altitude rarely changes so abruptly we'd have to say it is a discontinuous function. Even a cliff has a (very high) defined slope.
Taxi charges tend to increment according to a rate schedule. That is, for each passing minute or fraction of a mile, the amount due jumps to a new value. We'd have to say those are discontinuous.
The nature of electrical circuits is such that current is never discontinuous. Even when the circuit is disconnected by a switch, the arcing at the switch contacts ensures the current is continuous as it rapidly goes to zero.
Answer:
Step-by-step explanation:
1)The probability of success in each of the 58 identical engine tests is p=0.92
n = 58
mean, u = np = 58×0.92 = 53.36
2) The only value that would be considered usual for this distribution is 91. This is because it is the only value between the minimum and maximum value
3) n = 546
p = 17/100 = 0.17
Mean = np = 546×0.17= 92.82
4) n = 1035
p = 36/100 = 0.36
np = 1035 × 0.36 = 372.6
5) The probability of success is 0.2.
p = 0.2
q= 1-p = 1-0.2 = 0.8
n = 35
standard deviation =
√npq = √35×0.2×0.8 = 2.34
6) p = 0.25
q = 1-0.25 = 0.75
n = 5
Variance = npq = 5×0.25×0.75 = 0.9
7) n = 982
p = 0.431
q = 1 - p = 1 - 0.431 = 0.569
Variance = npq = 982×0.431×0.569= 240.8
8) n = 500
p = 84/100 = 0.84
q = 1-0.84 = 0.16
Standard deviation = √npq
Standard deviation = √500×0.84×0.16 = 8.2
The <em><u>correct answer</u></em> is:
h(t) = –16t² + 50t + 3
Explanation:
The general form of an equation such as this is h(t) = at² + v₀t + h₀, where a is the constant due to gravity, v₀ is the initial velocity and h₀ is the initial height.
We are given that the constant due to gravity is -16.
The initial velocity is 50, and the initial height is 3; this gives us the equation
h(t) = -16t² + 50t + 3