Total men is 12 + 86 = 98
If 200 people were surveyed, that means the number of women should be 200 - 98 = 102.
Table B is the only one with 102 total women.
Given:
standard deviation = 4.3%
sample size = 15
mean = 26.4%
error = σ/√n
error = 4.3% / √15
error = 4.3% / 3.873
error = 0.0111
0.0111 x 100% = 1.11%
Answer:
3m = 18
Step-by-step explanation:
9 + 12m = 6 + 15(m - 1)
9 + 12m = 6 + 15m - 15
3m = 18
The answer is The y-intercept of the function is $60, The function can be represented by the equation y= 1/10x + 60, and The range is {y| y (don't have the sign on my device) 60}. So choices B, C, and E.<span />
Answer:
279 silvery minnow
Step-by-step explanation:
Number of Silvery Minnows initially tagged = 54
Number of minnows captured = 62
Number of tagged minnows in captured ones = 12
Remember that in the very beginning there were no tagged minnows. 54 minnows were captured, tagged and released. This means, there are total 54 tagged minnows in the entire population. Lets say there are x number of minnows in total.
So, in x minnows, 54 are tagged ones.
When 62 minnows are captured, only 12 are tagged ones and remaining are un-tagged. Since, the minnows were randomly captured, we can develop a proportion from this case to estimate the total population of minnows in the Rio Grande River.
Ratio of tagged minnows to total population must be equal to the ratio of captured tagged minnows in total captured minnows.
i.e.

This means, there were 279 silvery minnows in the Rio Grande River.