hey thanks for the point's i really needed them.. Cheers!
many
We are given : Distance of the swing = 100 feet.
Distance of slide = 80 feet.
Angle between swing and slide = 30 degrees.
We need to find the distance between the swing and the slide.
Distance of swing, distance of slide and distance between the swing and the slide form a triangle.
We can apply cosine law to find the distance between the swing and the slide.
c^2 = a^2 +b^2 - 2ab cos C
c^2 = 100^2 +80^2 - 2(100)(80) cos 30°
c^2 = 10000 + 6400 -2* 8000 
c^2 = 16400 - 8000
c^2 = 16400 - 13856
c^2 = 2544

c= 50.44
c = 50 feet approximately.
<h3>Therefore, the approximate distance between the swing and the slide is 50 feet.</h3>
Answer:
.998%
Step-by-step explanation:
102.8/103 = .9980582524
-3x + y - 2z = 10 |* -1
3x - y +2z = -10
5x -2y -2z = 12
--------------------------- I add these equations term by term
8x - 3y = 2
-3x + y - 2z =10 ⇒ -3x + y - 2z =10
x -y +z = 23 | *2 2x - 2y + 2z = 46
----------------------------- I add these eq.
-x -y = 56
8x - 3y = 2
-x -y = 56
this is the system after i reduce it ( it has only two variables x and y)