Answer:
The percentage of employees with 8 or more years at the company that reported that email is their preferred method of communication is 30.48%. I suppose there was a small typing mistake in option B.
Step-by-step explanation:
The proportion is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
The percentage is the proportion multiplied by 100.
In this question:
210 employees with 8 of more year.
Of those, 64 have the email as their preferred method of communication.
64/210 = 0.3048
0.3048*100 = 30.48%
The percentage of employees with 8 or more years at the company that reported that email is their preferred method of communication is 30.48%. I suppose there was a small typing mistake in option B.
The salads in total are $9.50
The waters in total are $3.30
together the total cost is $12.80
First, convert the 15% to an actual number that can be used in a calculation. For percents, this is always done by simply dividing the percent (in this case 15%) by 100%. So, the conversational term "15%" becomes 15% / 100% = 0.15 in terms of a real mathematical number.
Second, you need to find out what 15% of your $12.80 meal cost is. This is always done by multiplying 0.15 by $12.80, or
0.15 x $12.80=$1.92.
So, the amount of tip you are going to leave is $1.92.
This makes the total cost of your meal (to write on your charge slip or other payment)
<span>$12.80 + $1.92 = $14.72.</span>
A) He wanted to create zero pairs on the left side of the equation to get a positive coefficient of x on the right side
Model spaceship cost = $15.99
Tax % = 8%
Amount of tax = 15.99*0.08 = $1.279
Amount after tax = $15.99+$1.279 = 17.2692
After rounding-off to the nearest cent, it would be $17.27
So, your final answer is $17.27
Hope this helps!