Answer:
See explanation below.
Step-by-step explanation:
Let's take P as the proportion of new candidates between 30 years and 50 years
A) The null and alternative hypotheses:
H0 : p = 0.5
H1: p < 0.5
b) Type I error, is an error whereby the null hypothesis, H0 is rejected although it is true. Here, the type I error will be to conclude that there was age discrimination in the hiring process, whereas it was fair and random.
ie, H0: p = 0.5, then H0 is rejected.
Answer:
im guessing 3 because it makes the most sense to me
hope it helped
Step-by-step explanation:
Answer:
3781
Step-by-step explanation:
80 hours × $18=$1440 for labor. 1440+15%(1440×.15)=$216.00 + material cost=$2125
(2125.00+1440.00+216=3781)