Break even point is where all the expense is already covered by the revenue. In this case, the expense would be the stand ($75,000) and the lemon+sugar+water ( $1.25 per glass). The revenue comes from lemonade($30/glass). Then the equation would be:
$30 * glass of lemonade= $75,000 + $1.25 * glass of lemonade
($30-$1.25) * glass of lemonade= $75,000
glass of lemonade= 2608.7
I’ve been trying to figure out,but I can’t get it
Answer:
2
Step-by-step explanation:
let (-4,0) be (x1,y1) and (-5,3) be (x2,y2)
slop formula = <u>y2-y1</u>
x2-x1
=(3-0)+(-5-(-4))
=3+(-5+4)
=3+(-1)
=3-1
=2