Answer: katrina will pay less interest on the 8-year non subsidized student loan
The total interest paid on the non-subsidized loan is USD 8,959
The total interest paid on the subsidized loan is USD 11,520
Step-by-step explanation:
Subsidized loan at 4.5% for 8years will be 4.5/100 × 32000 x 1/12= USD120/month, USD 1440/year. For 8 years, USD11,520
For non subsidized student loan at 3.5% will be 3.5/100 x 32000x 1/12= USD 93.33/month, USD 1,119per year and USD 8,959 for 8 years
Answer:
See below
Step-by-step explanation:
<em>Refer to attached. All answers included.</em>
- <u>Note. Will mainly refer to y-coordinates in distance questions</u>
<h3>Part A</h3>
- Distance from coffee shop to library: 16 -8 = 8
- Distance from coffee shop to school: 16 - 10 = 6 = x
- Distance from school to library: 10 - 8 = 2 = y
- Ratio x:y = 6: 2 = 3:1
<h3>Part B</h3>
- Distance from Sergio's home to Saskia's home: 19 -3 = 16
- Distance from Sergio's home to Post office: 16*1/4 = 4
- Coordinates of post office: x = 16+4/4= 17, y = 19-16/4= 15
<h3>Part C</h3>
- Distance from Kay's home to twin theater: 20 - 4 = 16
- Distance from twin theater to market: 16*3/4 = 12
- Coordinates of market: x = 5+4/4= 6, y = 4 + 16/4= 8
6 total beads
1 is yellow
1 is blue
1/6 of getting a yellow
1/6 of getting a blue and
1/6 of getting a yellow again
1/6 * 1/6 * 1/6 = 1/216 probability
Answer:
Cost price of each cup = 1500/6 = 250
Selling price of each cup = 1650/5 = 330
Step-by-step explanation:
Cost price of cups = 1500
Profit = 10%
Selling price of cups = ?
Profit and loss percentage are calculated based on cost price and the formula to calculate profit is mentioned as under:
Profit percentage (%) = Profit x 100/Cost price
10 = Profit x 100/1500
⇒ Profit = 10 x 1500/100
⇒ Profit = 150
The formula for finding selling price is mentioned as under:
Selling Price = Profit + Cost Price.
Selling Price = 150 + 1500
⇒ Selling Price = 1650.
Since one of the six cups was broken that means the seller earned profit based on only 5 cups, it implies that selling price of each cup will be 1650/5 = 330.
Answer:
the answer is B.336
Step-by-step explanation:
got it right on ed