Your answer is D. Since there is little to no magnetic field to wire, if it is copper which most wires are, there will be no voltage in a wire.
Answer:
9.2x10²g
Explanation:
Data obtained from the question include the following:
Density = 0.92g/ml
Volume = 1L = 1 x 1000 = 1000mL
Mass =..?
Density is simply defined as the mass of the substance per unit volume of the substance. Mathematically it can be represented as:
Density = Mass /volume.
Mass = Density x volume
Mass = 0.92 x 1000
Mass = 9.2x10²g.
Therefore, 1L of olive will weigh 9.2x10²g.
Answer:
Marcie pick up a rock
Explanation:
A rock is a natural occuring no living thing that has a definite structure from the physical characteristics Marcie saw in the rock she picked it tends to rock because unlike minerals rocks has definite structure.
Answer:
C. It does not emit electromagnetic radiation.
Explanation:
Right now, Dark Matter is only a theory. Scientist proposed this to counter some of the strange phenomenon with matter in space.
Scientists know little about dark matter. Some say it's one of the driving forces of the universe. Currently, scientists have no way of measuring or identifying dark matter.
This method of quantitative determination of percent purity is titrimetric reactions. These reactions most commonly involve neutralization reactions between an acid and a base. Then, we look at the neutralization reaction:
H₂C₂O₄ + 2 NaOH ⇒ Na₂C₂O₄ + 2 H₂O
So, we do the stoichiometric calculations. The important data we should know is the molar mass of oxalic acid which is equal to 90 g/mol.
(0.2283 mol/L NaOH * 0.3798 L * 1 mol H₂C₂O₄/ 2mol NaOH * 90 g/mol H₂C₂O₄) ÷ 0.7984 g *100%
= 488%
This is impossible. The purity can't be more than 100%. Looking at our calculations and the balance reaction, all steps were done correctly. So, I think there is some typographical error in the given. The mass of the sample should be 7.984 g. Then, the answer would be 48.87% purity.