Answer:
The total cost of quality the manager should use to report the costs in the internal failure cost category is $297,000
Explanation:
The computation of the internal failure cost is shown below:
= Rework cost + Cost of rejected units
= $257,000 + $40,000
= $297,000
The cost of internal failure includes both the cost of rework and the rejected units.
The other information which is given in the question is not relevant. Hence, ignored it as it would not be considered and thus not taken in the computation part.
The law of demand states that if all other factors remain as is, when
the price of a good or service increases, the demand decreases, when
the price decreases, the quantity demanded increases. R<span>elationship between price and quantity demanded, is
therefore, inverse.</span>
Answer: $73,380
Explanation: Joyce closed a condo for $366,900.
Putting down 20% of the condo means she puts down = $366,900 @20%
$366,900 @20%= $73,380
While obtaining 80% loan calculated as $366,900 @ 80%
= $366,900 @ 80% = $293,520
From the above calculations Joyce puts down $73,380
Answer:
$12,760
Explanation:
The calculation of book value of the equipment at the end is shown below:-
Depreciation expense each year = Cost - Salvage ÷ Life
= ($64,000 + $800 + 5,000) - $6,000 ÷ 5
= $69,800 - $6,000 ÷ 5
= $63,800 - $1,200
= $12,760
Therefore for computing the depreciation each year we simply applied the above formula.
Answer:
a. tasks make high-skill demands on employees.
Explanation:
A Total Quality Management program can be defined as an approach used to improve flexibility, effectiveness and competitiveness within an organization.
The philosophy of this approach contains a system that encompasses the organization as an integrated and consistent system, with the participation of people grouped in multifunctional teams, focused on improving management, customer service, training and development that will lead to the continuous improvement of organizational processes. .
Therefore, among the alternatives presented, the one that least fits as a factor that can negatively influence the success of a TQM program is that the tasks demand a lot from the employees, because one of the focus of this approach is the development of skills and abilities of employees in order to generate continuous improvement also of the company's human capital, essential to contribute to the objectives that will generate total quality.