Answer:
1008
Step-by-step explanation:
Answer:
$41,860.
Step-by-step explanation:
Weekly salary = 1610 / 2 = $805.
There are 52 weeks in a year so her annual salary
= 805 * 52 = $41,860.
Answer:
They need to find 360 students in total
Step-by-step explanation:
The total amount for fees comes out to be 300$.
To make a profit of 1500, you have to add 1500$ to 300$, since 300 is the cost of the dance.
After adding this together, you get a cost of 1800$.
Divide this amount by the cost of each ticket, which is $5.
Your result is 360; you need 360 students to cover the cost and have a net profit of 1500$
Answer:
The area of triangle is 
Step-by-step explanation:
It is given that AB=19cm, BC=12cm and ∠B=105°
Now, Area of the triangle ABC=
=
=
=
Thus, the area of triangle is 
Answer:
The answer is C.
Step-by-step explanation:
The $13 he started off with is the y-intercept or the initial value, which is the point where x=0.
The x-intercept, or rate of change, is $8.50.
The slope intercept formula is y=mx+b, where m=8.5 and b=13.
The equation for this problem is y=8.5x+13.
So the answer is C