Answer:
a) If Jeff purchases today, then he can expect to earn $30,000.
b) If Jeff decides to wait and try to purchase tomorrow, his expected profit is $22,000.
c) If Jeff decides to wait even more and buy the day after tomorrow, then his expected profit is $8,400.
d) Three days form now there will be no XPO2 available, so his profit is $0.
e) Jeff should purchase the XPO2 today and earn $30,000.
Explanation:
selling price $180,000
- buys today, then profit = $180,000 - $150,000 = $30,000
- buys tomorrow, then profit = $180,000 - $125,000 = $55,000 x 40% = $22,000
- if he buys the day after tomorrow, then profit = $180,000 - $110,000 = $70,000 x 40% x 30% = $8,400
- if he waits 3 days, then his profit is $0 because there are no XPO2s available.
Answer:
The return on equity for 2017 is 21.46 %
Explanation:
Return on equity measures the return earned on the owners investment in the company.
<em>Return on equity = Net Income for the year / Total Shareholders Funds × 100</em>
= $822 / ( $2,980 + $850) × 100
= 21.4621 or 21.46 %
Note : That Retained earning is part of Owners Investment.
Conclusion :
The return on equity for 2017 is 21.46 %
Answer:
C. It replaces human altogether
Explanation:
The current global outlook and focus on robotic sciences indicates that robots have entered into our daily lives. With the emergence of artificial intelligence and IoT internet of things it is evident that fourth industrial revolution would result in replacing humans altogether in almost every profession and aspect of life.
Answer:
Explanation:
You are able to deduct expenses that are directly related to the business travel.
He can deduct the entire 175 for driving, since he would need to do that no matter if he stayed longer or not. Staying longer doesn't add any extra cost.
He can deduct lodging that covers the amount of time dedicated to business so of the 600 he can deduct 1/4 or $150 since only 1 of the 4 days was business related.
And the $50 for food for the day he spent on business