Gross pay = $2,759.00
Total deductions = 7.65%+12%+7% = 26.65% = 0.2665
By thumb rule, rent and other fixed expenses ≤ 28% of Monthly gross salary
Therefore,
Allowed housing and fixed expenses = 0.28*2,759 = $772.52
Then, a. is the correct answer.
Answer:
160
Step-by-step explanation:
Answer: The correct option is first, the number of basketball hoops did the company previously produce to make the same profit is 1.3 million hoops.
Explanation:
Let the number of basketball hoops did the company previously produce to make the same profit be x.
Total Revenue = Price * Quantity
The total revenue in million dollars is,


The total cost in million dollars is,
Total Cost = One unit cost * Quantity

Profit = Total Revenue - Total Cost

The profit is 15 million.


The value of x is 1 and
.
The production is always positive therefore the value of x either 1 or 1.3. Since 1 million is not available in the options therefore the the correct optin is 1.3 million hoops.
A conservative vector field

has curl

. In this case,

so the vector field is not conservative.