43x7=301
12x9=108
10x6=60
9x7=63
7x5=35
6x3=18
0x8=8
30x3=90
11x8=88
73x2=219
83x5=415
16x8=128
392x7=2,744
29x4=116
761x9=6,849
4,829x6=28,974
12x7=84
25,500x4=102,000
Zinc Djibouti bid f. If in doc doc sonfhfbfirnic.
Answer:
a)
So then we can conclude that the true proportion of women with cosmetic dermatitis from using eye shadow at 95% of confidence is between (0.0422 and 0.1410)
b) 
So then we can conclude that the true proportion of women with cosmetic dermatitis from using mascara at 95% of confidence is between (0.0628 and 0.1372)
c) For this case we see that both confidence intervals contains the value of 0.12 so then we can't conclude that only one group is referenced at the significance level of 0.05 used.
Step-by-step explanation:
Part a
The estimated proportion of women with cosmetic dermatitis from using eye shadow is given by:

The confidence interval is at 95% of confidence, our significance level would be given by
and
. And the critical value would be given by:
The confidence interval for the proportion is given by the following formula:
Replacing we got:
So then we can conclude that the true proportion of women with cosmetic dermatitis from using eye shadow at 95% of confidence is between (0.0422 and 0.1410)
Part b: A 95% confidence interval for the women with cosmetic dermatitis from using mascara

So then we can conclude that the true proportion of women with cosmetic dermatitis from using mascara at 95% of confidence is between (0.0628 and 0.1372)
Part c: Suppose you are informed that the true proportion with a nickel allergy for one of the two groups (eye shadow or mascara) is .12. Can you determine which group is referenced? Explain.
For this case we see that both confidence intervals contains the value of 0.12 so then we can't conclude that only one group is referenced at the significance level of 0.05 used.
So for every gallon he can drive 50 miles. So I think the slope would be 50/-1
Answer: the system of equations are
x + y = 35
3x + 2y = 100
Step-by-step explanation:
Let x= the number of short answer questions.
Let y= the number of multiple choice questions.
Noah wants 35 questions on the exam. This means that
x + y = 35
He plans to mix short answer questions, worth 3 points, with multiple choice questions worth 2 points. This means that x short answer questions will give 3x points and y multiple choice questions will give 2y points
Since the exam is worth 100 points, then,
3x + 2y = 100 - - - - - - - -1
Substituting x = 35 - y into equation 1, it becomes
3(35 - y) + 2y = 100
105 - 3y + 2y = 100
y = 105 - 100 = 5
x = 35 - y = 35 - 5
x = 30