Answer:
A. 3,750 units.
Explanation:
Since the inventory level is planned in such a way that the ending inventory of finished goods for a specific month is always equal to 15% of the units which will be sold during the next month, therefore, the ending inventory for month of May will be equal to the 15% of units which will be sold in the month of the June and shall be determined as follow:
May Ending inventory=0.15*units to be sold in June
=0.15*25,000
=3,750 units
So based on the above discussion and calculations, the answer is A. 3,750 units.
<span>To calculate the number of people for whom to provide supplies for (B) you need to subtract the number of people who brought their supplies (P) from the overall number of people (72).
B=72-P</span>
medium level profession can be defined as some one who has moved past entry level but isn't nearing the end . whereas high level profession means a person has moved past entry level and also has reached the end.
Answer: (1) 700 pizzas
(2) Its revenue increases by $2600.
Explanation:
Given that,
price elasticity of demand for his pizza = -4
Percentage change in price = 10%
Initial Quantity,
= 500 Pizzas
Elasticity of demand = 
-4 = 
= -4 × 0.1
= 0.4
= 0.4
∴
= 700
Initial price,
= $20
Changed price,
= $18
Revenue at t = 0
= 500 × 20 =$10000
Revenue at t = 1
= 700 × 18 = $12600
Therefore, from the above calculations it was seen that his revenue increases by ($12600 - $10000)= $2600 and its sales increases to 700.
<u>Explanation:</u>
<u></u>
growth_multiplier is 1.1
savings = 100
desc = "compound interest
"
# Place product of growth_multiplier and savings to year 1
Year 1 = growth_multiplier* savings
# Print
print(type(year1))
Now,
# Place addition of desc & desc
doubledesc will be desc + desc
# Print doubledesc
print(doubledesc)
<u></u>