Answer:65ft
Step-by-step explanation:area of a square is =s^2
Therefore 4225=s^2
Find the square root of both sides
√4225=√s^2
Therefore s=65
Each side is 65ft
Answer: b. 0.8413
Step-by-step explanation:
Given : The average time taken to complete an exam, X, follows a normal probability distribution with
and
.
Then, the probability that a randomly chosen student will take more than 30 minutes to complete the exam will be :-
[using z-value table]
Hence, the probability that a randomly chosen student will take more than 30 minutes to complete the exam = 0.8413
Answer:
127/12
Step-by-step explanation:
4 × 2 + 12x = 135
(1. Simplify 4 x 2 to 8.
8 + 12x = 135
(2. Subtract 88 from both sides.
12x= 135 - 8
(3. Simplify 135 - 8 to 127
12x = 127
(4. Divide both sides by 12
x= 127/12
Decimal Form: 10.583333
I think this is the awnser, but don't quote me on that
Answer:Transform the equation to isolate x: ax = bx + 1. How is the value of x related to the difference of a and b
Step-by-step explanation:
The actual area of the tennis court is 264 m²
First use the scale to find the actual dimensions of the court:
1 cm : 0.8m
30 cm in the drawing would be:
= 0.8 x 30
= 24 m outside
13.75cm in the drawing would be:
= 0.8 x 13.75
= 11 m outside
Area of a rectangle (which is what the dimensions resemble):
= Length x width
= 24 x 11
= 264 m²
In conclusion, the area of the tennis court is 264 m²
<em>Find out more at brainly.com/question/12581267.</em>