Answer:
c. 309
Step-by-step explanation:
Hello
to solve the problem we will use a rule of three
Step 1
82.5% ⇒ 254 emp
100% ⇒ xemp

x represents number of employees so it must be a positive integer
x=309
step 2
prove 1
x*(82.25/100)=308*(82.25/100)
82.25 % of x = 254.1525
x=254, ok
note:
It is rounded to 254 because the percentage given in the exercise is not accurate, it should be 82.20064725%
Have a great day.
Answer:
Pippa
Step-by-step explanation:
A square has
- parallel opposite sides
- perpendicular adjacent sides
- perpendicular diagonals
A rhombus has
- parallel opposite sides
- non-perpendicular adjacent sides
- perpendicular diagonals
Thus, we can identify the shape by comparing the slopes of the adjacent sides.
1. Draw the shape
See the graph below
2. Calculate the slope of AB
m = (y₂ - y₁)/(x₂ - x₁) = (4 - (-1))/(9 - 5) = (4 + 1)/4 = 5/4
3. Calculate the slope of BC
If BC⟂AP, its slope should be -4/5
.
m = (y₂ - y₁)/(x₂ - x₁) = (1 - 4)/(15 - 9) =-3/6 = -1/2
½ ≠ -⅘
The two lines are not perpendicular.
Pippa is right. The shape is a rhombus.
Answer:
x=2, y=3.
Step-by-step explanation:
0.2x + 0.3y = 1.3
0.4x + 0.5y = 2.3
From the first equation y = (1.3 - 0.2x) / 0.3
Substituting in second equation:
0.4x + 0.5(1.3 - 0.2x) / 0.3 = 2.3
Multiply through by 0.3:
0.12x + 0.5(1.3 - 0.2x) = 0.69
0.12x + 0.65 - 0.1x = 0.69
0.02x = 0.04
x = 2.
Substituting for x in equation 1:
0.2* 2 + 0.3y = 1.3
0.4 + 0.3y = 1.3
0.3y = 1.3 - 0.4 = 0.9
y = 3.
Check in equation 2:
0.4 * 2 + 0.5(3) = 0.8 + 1.5 = 2.3.
- Correct.
Answer:
The margin of error for the survey is 0.016
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Sample size, n = 1024
Sample proportion:

We have to find the margin of error associated with a 90% Confidence interval.
Formula for margin of error:


Putting the values, we get:

Thus, the margin of error for the survey is 0.016