Answer:
OPtion I is right
Step-by-step explanation:
Once we know sin of an angle, and it lies in II quadrant, we know that
cos, sec, tan and cot would be negative but csc will be positive.
So use the fact that

Thus cos is obtained using negative square root.
Now tan = sin/cos, and sec = 1/cos:
cot =1/tan and csc =1/sin
Thus all value can be obtained easily
So option I
311km/h = 86.389 m/s
<span>Initial KE </span>
<span>= 0.5 * 210 * 86.389^2 J </span>
<span>work done by force of ground </span>
<span>= F * 0.81 J </span>
<span>0.5 * 210 * 86.389^2 = 0.81 F </span>
<span>F = 967433.58 N </span>
<span>capsule's weight W= 210 * 9.81 = 2060.1 N </span>
<span>F = 469.6 times capsule weight ---answer</span>
Answer:
4 nickels
12 dimes
Step-by-step explanation:
Dimes are worth .1 each while nickels are .05 each.
We have 8 more dimes than nickels. Let d represent number of dimes and n for number of nickels. This means we have d=8+n.
If all our nickels and dimes together are worth 1.4 then we have another equation .1d+.05n=1.4
Lets put our equations together:
d=8+n
.1d+.05n=1.4
‐-----------------Plug first equation into second.
.1(8+n)+.05n=1.4
Distribute
.8+.1n+.05n=1.4
Combine like terms
.8+.15n=1.4
Subtract .8 on both sides
.15n=.6
Divide both sides by .15
n=.6/.15=4
Remember there are 8 more dimes so d=8+4=12.
There are two congruent triangles that are being formed from the lamppost, the light, the ground and the man. Always try to draw a picture for these types of problems. It helps a lot when solving. Your answer should be about 4.3ft