If you call x the total value of the sales, the sale over 12,000 will be: g(x) = 12,000 - x.
And the commission is 4.1% of that = 0.041 * (12,000 - x) = 0.041 * g(x)
So, if f(x) = 0.041x, to calculate the commission you first have to calculate g(x) = 12,000 - x, and the f(g(x))=0.041[12,000 - x].
Which leads you to the solution for the commission as [f o g] (x) = f (g(x)) = 0.041 (12,000 - x).
Answer: [ f o g] (x)
Answer: The answer is the first one, angle JLK
Step-by-step explanation:
Answer: I believe its B
Step-by-step explanation:
Constant rate means it is linear so we don't have to worry about fluctuation.
change in y/ change in x=-18-(-25.2)/5-8=2.4 meters per second