New Workshop: 4,134,232,638,937
Old Workshop: 22,912,546,992
New/Old = 180.435
The new workshop can produce approximately 180 times as many toys as the old workshop.
Answer:
Over 2 oz. Class A-II felony
Step-by-step explanation:
One would need to carefully weigh the material.*
0.06 kg ≈ 2.12 oz
Note that .06 kg is 1 significant figure, so this rounds to 2 oz (1 significant figure). Given the precision of the reported weight, there is insufficient precision to say the amount is actually over 2 oz.
__
If you take the numbers at face value, the suspect is in possession of over 2 oz, so will be charged with a Class A-II felony.
_____
* 2.00 ounces translates to about 0.0567 kg, which rounds to 0.06 kg.
Answer:
The answer for edg is 55
Step-by-step explanation:
Table is attached below
From the table we can see that the Lemon cost is equal to 35% of the expenses
Let the expense be x, Lemons cost is 70
Lemon cost = 35% * x
70 = 35% * x ( 35% =
= 0.35)
70 = 0.35 * x
x = 
x= 200, Expense = $200
Given : Profit percentage is 15%=
= 0.15
Profit = profit percentage * Expense
Profit = 0.15 * 200 = 30
So profit = $30