The stereo system costs $256.
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of the stereo system = $320.
The discount Zenaida received = 20%.
To Find:
Cost of the stereo system after the discount=?
Solution:
Step1: Finding the discount amount:
Discount percentage =20
Discount amount = original cost × discount percent
Substituting the values,





Step 2: Removing the discounted amount from the original price
Final cost of the stereo system =original cost of the stereo system –discount amount
Substituting the values we get,
Final cost=320-64
Final cost=256
Result:
Thus the cost of the stereo system after discount is $256
Answer:
After one second, 130 ft
After two second , 60 ft
Step-by-step explanation:
Both boats are moving towards each other,
Speed of first boat = 40 ft/min.
Speed of second boat = 30 ft/min.
So, In one Second they must have covered a total distance of 40 + 30 ft
= 70 ft.
Total width of the lake = 200 ft
So, Distance remained between them after one second = 200 - 70 = 130 ft.
After two seconds , First boat will move my 80 ft and second one will move by 60 ft
So, distance between them will decrease by 140 ft.
Distance between the boats after two seconds = 60 ft.
The answer is 40 because once you have 21 your just adding 19 and then that makes it 40.
A+7
4+7
4+7=11
b-3
5-3
5-3=2
9c
9(10)
9(10)=90
the store is 1/3 the way to her friend's house, not 1/3 mile.
this explains solution:
1/3x = 1/4
x = 1/4 * 1/3
x = 3/4
Notes:
X: is the total distance.
1/3 is the one portion of total distance.
1/4 mile is the distance store.