D=4n-2, d+2=4n-2+2, d+2=4n
(d+2)/4=(4n)/4, 1/4d+1/2=n
n=1/4n+1/2
size 3=
n=1/4*3/1=3/4, 3/4+1/2=5/4=1 1/4
size 3=1 1/4
size 6=
n=1/4*6/1=6/4, 6/4+1/2=8/4=2
size 6=2
size 10=
n=1/4*10/1=10/4, 10/4+1/2=12/4=3
size 10=3
Johnny borrows a lemonade stand from Tom for M days at the price of $3 a day. How much would he make in total, if he made $75 a day?
Answer:
Critical value: T = 1.337
The 80% confidence interval for the mean repair cost for the stereos is between $45.991 and $86.689
Step-by-step explanation:
We have the standard deviation for the sample. So we use the t-distribution to solve this question.
The first step to solve this problem is finding how many degrees of freedom, we have. This is the sample size subtracted by 1. So
df = 17 - 1 = 16
80% confidence interval
Now, we have to find a value of T, which is found looking at the t table, with 16 degrees of freedom(y-axis) and a confidence level of
. So we have T = 1.337, which is the critical value
The margin of error is:
M = T*s = 1.337*15.22 = 20.349
In which s is the standard deviation of the sample.
The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is 66.34 - 20.349 = $45.991
The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is 66.34 + 20.349 = $86.689
The 80% confidence interval for the mean repair cost for the stereos is between $45.991 and $86.689
A hummingbird flies at an average speed of 25-30 miles per hour and can do a fast dive at up to 60 miles per hour. A: Yes. A cheetah will run at about 70 miles per hour and a hummingbird flies at about 25-30 miles per hour.
X is sugar
y is butter
z is total money
$0.80x + $1.25y = z
the total money spent if the Baker bought 6 pounds of butter and 20 pounds of sugar would be $23.50.