Answer:
A. 104.35
Explanation:
794.1 ÷ 7.61 = 104.34954
Round off to two decimal places:
104.349
round 4 up to 5 because the next number is greater than 5:
9 > 5
So
104.35
Answer:
0.38% probability that the sample contains exactly two defective parts.
Step-by-step explanation:
For each part, there are only two possible outcomes. Either it is defective, or it is not. The probabilities for each part being defective are independent from each other. So we use the binomial probability distribution to solve this problem.
Binomial probability distribution
The binomial probability is the probability of exactly x successes on n repeated trials, and X can only have two outcomes.

In which
is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by the following formula.

And p is the probability of X happening.
In this problem we have that:

What is the probability that the sample contains exactly two defective parts?
This is 


0.38% probability that the sample contains exactly two defective parts.
Answer:
h=48
Step-by-step explanation:
You should create an even proportion. So you could do seconds over heartbeats or the other way around. I decided to do the other way around. Since yu want to see h in m minutes and in a minute there are 60 seconds, I did 8/10 = h/60. Instead of cross multiplying, I saw that 10 times 6 is 60 so 8 x 6=h. 8 x 6 = 48 so h=48.
Answer:
between 108-110?
Step-by-step explanation:
60% or 200 = 120 people
90% of 120 = 108
question doesnt look complete so this is the best I could come up with...♀️
Answer: 1.8 bags
Step-by-step explanation:
From the question, given that robby have 4 4/9 bags of pet food, 2/5 were dog food
2/5 of 4 4/9 = dog foods
Convert 4 4/9 to proper fraction= 40/9
2/5 of 40/9 means 2/5 × 40/9
= 16/9
= 1.78 or 1.8
I hope this helps, please mark as brainliest answer.