answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
a_sh-v [17]
1 year ago
6

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Mathematics
2 answers:
Klio2033 [76]1 year ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

gayaneshka [121]1 year ago
5 0

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

You might be interested in
The area of a trapezoid is 864 cm2. It has a height of 24 cm, and the length
Paha777 [63]

Answer:

Step-by-step explanation:

Area of trapezium = 1/2 × h (a+b) = 864 cm^2

where h is the height and a and b are the two parallel sides

h = 24 cm

a = 30 cm

b = ?

1/2 × 24 ( 30 + b ) = 864

12 ( 30 + b ) = 864

30 + b = 864/12

30 + b = 72

b = 72 - 30

b = 42

Therefore the lenght of other base = 42 cm

Plz mark it as brainliest !!!!!!!!!!

5 0
2 years ago
Roselyn is driving to visit her family, which live 150150150 kilometers away. Her average speed is 606060 kilometers per hour. T
irga5000 [103]
It’s 60 dollars Nd 0.6666 is natural answer with runs out of 2030km
3 1
1 year ago
Need help RN!!!!
Vesnalui [34]

Answer:

log y = 3

Step-by-step explanation:

Substitute 10 for x, obtaining the following:

log y = 0.23(10) + 0.8, or

log y = 2.3 + 0.8, or 3.10, or (to the nearest whole number):

log y = 3

Step-by-step explanation:

Hope this helps:)

7 0
1 year ago
Finn and Ellie sell oranges at a produce stand. Finn earns $5 for each crate of oranges he sells. At the end of the week, Ellie
Alex777 [14]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

4x5=20

6 0
1 year ago
What is 6 divided by 612
kondaur [170]
612/6=102
check: 6x102=612

Hope this helped! :))
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Wheat contains about 2.5 kcal per gram, and the average U.S. male consumes 2500 kcal per day. How many hectares of wheat are nee
    13·2 answers
  • The measure of ∠1 =<br><br> 55<br> 62.5<br> 110
    10·2 answers
  • Describe the general properties of rotations. Include a discussion of the properties of rigid transformations, and line segments
    13·2 answers
  • Consider △DFE. What are the inputs or outputs of the following trigonometric ratios? Express the ratios in simplest terms.
    7·2 answers
  • Concerned about graffiti, mayors of nine suburban communities instituted a citizen community watch program. community monthly in
    10·2 answers
  • What is the justification for the step taken from line 2 to line 3? 5 lines of math. The first line has, 3 x plus 9 minus 7 x eq
    13·2 answers
  • P(multiple of 6 / 2-digit number)
    8·1 answer
  • Which inequality is true for x = 20?
    7·1 answer
  • What is the value of b in the equation below? StartFraction 5 Superscript 6 Over 5 squared EndFraction = a Superscript b
    9·2 answers
  • 4 lines are shown. A line with points T, R, W intersects a line with points S, R, V at point R. Another line extends from point
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!