Answer:
$330,846
Explanation:
The computation of the the revised break even point in dollars is shown below:
= (Fixed cost ) ÷ (Profit volume ratio)
where,
Fixed cost = $163,200 + $8,840
= $
172,040
And the profit volume ratio would be
= (Contribution margin) ÷ (Sales) × 100
where Contribution margin equal to
= Selling price per unit - variable cost per unit
= $70 - $28 + $5.60
= $36.4
So, the profit volume ratio is
= ($36.40) ÷ ($70)
= 52%
So, the revised break point in dollars is
= ($172,040) ÷ (52%)
= $330,846
Answer:B-by avoiding hazardous work
Explanation:
Answer:
Standard Overhead rate is $1.25 per Direct labor hours
Explanation:
Total variable cost (2000 unit * $2.50) = $5,000
Total fixed cost = <u>$5,000</u>
Estimated Overhead cost = <u>$10,000</u>
<u />
Estimated Direct labor hour = 2000 unit * 4 hours = 8,000 hours
Standard Overhead rate = Estimated overhead cost / Estimated Direct labor hour
Standard Overhead rate = $10,000 / 8,000 hours
Standard Overhead rate = $1.25 per Direct labor hours
Answer:
Explanation:
Assume: The Federal Alternative Minimum Tax rate of 20%
G.R EDWIN INC $
Sales 6, 020, 000.00
Less:
Cost of goods sold 3, 060,000.00
Gross profit 2,960,000.00
Less:
Operating Expenses 2,650,000.00
Profit 310,000.00
Less: Int Expense 27,000.00
Net Profit 283,000.00
Tax liability assuming tax rate of 20%
= 283,000 * 20%
=$56,600
Answer:
John
Explanation:
Neil will have the following amount after ten years.
Simple interest is calculated using the formula,
I= p x r x t
where I= interest, P= principal amount, r = interest rate, t is time
for Neil interest will be= $15,000 x 3/100 x 10
=$15,000 x 0.03 x 10
=$4500
Neil will have principal + interest amount
=$4,500 + $15,000
=$19,500
John invested in a compound interest account.
The amount after ten years will be
The formula for compound interest is
FV = PV × (1+r)^n
where FV = Future Value
PV = Present Value
r = annual interest rate
n = number of periods
After ten years, John will have
Fv= $15,000 x (1 + 3/100)^10
Fv= $15,000 x (1.03)^10
FV =$15,000 x 1.34391
Fv = $15,158.75
John will be able to clear his mortgage.