Answer: 2.7 hours
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we simply have to calculate the amount of time that takes making one batch of dinner rolls, by adding the individual times of, kneading, resting and baking.
Mathematically speaking
0.7 hours +1.6 hours +0.4 hours = 2.7 hours
It takes 2.7 hours to make each batch of dinner rolls.
Given:
Taxable income: 7,500
Paid every two weeks or 26 weeks in a year
Based on 2007 Federal Income Tax Table for Single Taxpayer, Tim is under the tax range over $0 but not over $7,825. The tax is 10% of the amount over $0.
<span>1. Finds the tax rate for his income level =10 %
2. Enters the base amount = $7,500
3. Enters the amount of tax owed = $7,500 * 10% = $750
4. Divides by 26 = $750 / 26 = $28.85 tax withheld from biweekly wages.</span>
Answer:
P(working product) = .99*.99*.96*.96 = .0.903
Step-by-step explanation:
For the product to work, all four probabilities must come to pass, so that
P(Part-1)*P(Part-2)*P(Part-3)*P(Part-4)
where
P(Part-1) = 0.96
P(Part-2) = 0.96
P(Part-3) = 0.99
P(Part-4) = 0.99
As all parts are independent, so the formula is P(A∩B) = P(A)*P(B)
P (Working Product) = P(Part-1)*P(Part-2)*P(Part-3)*P(Part-4)
P (Working Product) = 0.96*0.96*0.96*0.99*0.99
P(Working Product) = 0.903
You have to find the unit rate
SO..
7.70 / 154 = 0.05
So it cost her 0.05 cents for each text.
So then you divide $ 5.25 by the unit rate to get the number of text
5.25 /0.05 = 105
so she sent 105 text
To check it you just multiply the unit rate by the number of text you got and you show come up with $ 5.25
0.05 x 105 = 5.25