Answer:
Step-by-step explanation:
Delivery fee = $7.50
Price per pizza = $14
Planned amount = $60
7.50 + 14p < 60
Subtract 7.50 from both sides
14p < 60 - 7.50
14p < 52.50
Divide both sides by 14
p < 52.50 / 14
p < 3.75
Each pizza is cut into 8 slices
Total slices she can afford = 3.75 × 8
= 30 slices
<em>so</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>answer</em><em> </em><em>is</em><em> </em><em>3</em><em>6</em><em>.</em>
<em>Hope</em><em> </em><em>this</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>help</em><em> </em><em>u</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>
Alright, lets get started.
If Matthew wants to complete packages at an average rate of at least 39 packages per hour.
And they worked 4 hrs only due to picnic, yesterday, it means they have to make
packages.
But they made only 112 packages means they are short of
packages.
Suppose they are working today t hrs, and his department will complete 43 packages per hour today.
It means they are going to make 43 t packages today.
This 43 t packages includes those 44 too , which they are short of yesterday due to picnic.
So, average will be
(39 average given in question)
Cross multiplying

Adding 44 in both sides


Subtracting 39 t in both sides


Dividing 4 in both sides
t = 11 hrs
Hence they have to woth 11 hrs today : Answer
Hope it will help :)
Answer:
$29
Step-by-step explanation:
1) Write all of the prices in a single column:
$15.69
$3.45
$1.75
$0.98
$0.55
$6.15
2) Round all of the items to the nearest dollar:
$16
$3
$2
$1
$1
$6
3) Add all of the values:
$29