The Law of Sines may be written as
b/sin(B) = c/sin(C)
Multiply each side by sin(B).
b = (c*sin(B))/sin(C)
The correct answer is C.
Answer: C. (c*sin B)/sin C
Answer:
1 × 10² J
Step-by-step explanation:
Given data

2 oz × (1 kg/35.274 oz) = 0.06 kg
The work exerted by the player is equal to the kinetic energy (K) adquired by the ball.
K = 1/2 × m × v²
K = 1/2 × 0.06 kg × (57.7 m/s)²
K = 1 × 10² J
8.6 = -5
13.6 = 0
There should be another x value in your equation above, but with what you listen this is correct.
11!/4!2! = 39916800/24(2)= 831600
Answer:
B.
Step-by-step explanation:
The double cone is a cone on top of another cone. The bottom cone has the circular base on the bottom and the tip on top. The upper cone is upside down, and the two tips touch. Since the vertical plane goes through the tips of both cones, the cross section must have a shape that gets to a point at the middle of the height.
Answer: B. One triangle with the tip on top and an inverted triangle above it with the tips touching.