Answer:
7.5 rating points
Step-by-step explanation:
The computation of the rating for Men 18-34 for program X is shown below:
Given that
Number of men 18 -34 watched a program X = 15,000 = X
Number of men 18 - 34 watched in a same time = 32,000
And, the total households in the market = 200,000 = Y
So, the rating for men 18-34 for program x is


= 7.5 rating points
We simply applied the above formula
Answer:
40%
Step-by-step explanation:
From the given statements:
The probability that it rains on Saturday is 25%.
P(Sunday)=25%=0.25
Given that it rains on Saturday, the probability that it rains on Sunday is 50%.
P(Sunday|Saturday)=50%=0.5
Given that it does not rain on Saturday, the probability that it rains on Sunday is 25%.
P(Sunday|No Rain on Saturday)=25%=0.25
We are to determine the probability that it rained on Saturday given that it rained on Sunday, P(Saturday|Sunday).
P(No rain on Saturday)=1-P(Saturday)=1-0.25=0.75
Using Bayes Theorem for conditional probability:
P(Saturday|Sunday)=
=
=0.4
There is a 40% probability that it rained on Saturday given that it rains on Sunday.
Answer:
The answer would be A. 55.
Step-by-step explanation:
For the 35% you would take your 200 and divide it by 2 and have two 100's. Since 35% is out of 100% you could take 35 from each 100 and add them together to get 70.
For the 3/8 you would divide and get .375 then you would multiply that by 200 which would give you 75 yellow tags. Then you would add 75 and 70 and get 145. Then subtract 145 from 200 to get 55. Therefore there would be 55 red tags.