Situations:
1) he makes 1st shot + he makes 2nd shot
P(A) = 0.4 · 0.4 = 0.16 ( 16 % )
2) he makes 1 st shot + he misses 2nd shot
P(B) = 0.4 · 0.6 = 0.24 ( 24 % )
3) he misses 1st shot and he has no more attempts
P (C) = 0.6 ( 60 %)
0.16 · 2 + 0.24 · 1 + 0.6 · 0 = 0.32 + 0.34 = 0.56
The expected value is 0.56 points.
Answer:
<2.1130913087, 4.53153893518>; <−3.03108891325, −1.75>; <−0.91799760455, 2.78153893518>
Step-by-step explanation:
Bruce's vector is <5cos(90-25), 5sin(90-25)> = <5cos(65), 5sin(65)> ≈ <2.1130913087, 4.53153893518>
The wind's vector is <3.5cos(270-60), 3.5sin(270-60)> = <3.5cos(210), 3.5sin(210)> ≈ <−3.03108891325, −1.75>
You add them together to find his actual motion:
<−0.91799760455, 2.78153893518>
Answer:
C. 
Step-by-step explanation:
The ratio of the corresponding sides of a polygon is said to be equal. The ratio gives us the scale factor.
Therefore, assuming that quadrilateral QRST was the original polygon that was scaled up to give a similar polygon, EDGF, the scale factor would be expressed as 
The scale factor = 
2ab x cos (C) = 7 because
a^2 + b^2 - 2ab x cos(C) = c^2
2ab x cos(C) = a^2 + b^2 - c^2
2ab x cos(C) = 2^2 + 2^2 - 1^2
2ab x cos (C) = 7
Sin(x) is a function bounded between -1 and 1. A value greater than 1 or smaller than -1 (-1.1, for instance) does not correspond to any real angle.
It then returns error