Answer:
C. 12
Step-by-step explanation:
Remember 0 to 4 turn it back
5 or above give it a shove.
Since 12.444 is around 0 to 4.
We can round that to 12.
Answer:
136%
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
Distance covered = speed × time.
Sasha runs at a constant speed of 3.8 meters per second for 1/2 hour.
This means distance covered while running would be
3.8 × 1/2 = 1.9 meters
Then she walks at a constant rate of 1.5 meters per second for 1/2 hour. This means distance covered while walking would be
1.5 × 1/2 = 0.75 meters
Total distance that Sasha covered while running and walking in 60 minutes would be
1.9 + 0.75 = 2.65 meters
I’ll try and help u in 6 years
If your looking for hourly they sold a total of 12 tacos per hour.
If your looking for daily they sold a total of 288 tacos per day.