Answer:
a. a parameter.
Step-by-step explanation:
A parameter is a property that describes the whole population, while a statistic is a property pertaining to a sample or sub-set of the population.
In this example, the average content of 4 ounces pertains to the 121 bottles sample and thus is a statistic. While the standard deviation of the population is mentioned to be 0.22 ounces, therefore 0.22 is a parameter.
Plug -8 in for x:
4(-8) + 5
solve:
-32 + 5
-27
Answer:
a kite has 2 short sides and 2 long sides. The 2 short sides are equal. The 2 long sides are also equal. This means that the other short side is 16cm. And the remaining longer sides can be found like this:
let's pretend *y* is the long side
2*y = 70 - 16 - 16. (two of the long sides = 70 - short side - another short side)
so use algebra to find y.
2*y = 38
y = 19 so the long sides are both 19cm each
Your final answer: 16cm, 19cm, 19cm
Thank you for your question!
In order to get the cost of 1 kg of cabbage, divide the cost by the quantity:
1.20/2.5
0.48
Now, multiply the amount for 1 kg to 3.75, because you need 3.75 times the amount.
0.48 * 3.75
1.80
So, it would cost 1.80 pounds for 3.75 kg.
Hope this helped!