answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
juin [17]
2 years ago
12

At a gas station the price of gas is $2.40 a gallon. Draw a graph to represent the relationship between the cost of gas and the

volume purchase. Also write an equation using Y= MX + B form.

Mathematics
1 answer:
aivan3 [116]2 years ago
6 0

Answer:

Part A) The graph in the attached figure

Part B) y=2.40x

Step-by-step explanation:

Let

y------> the price of gas

x-----> the volume of gas purchase

we know that

The relationship between the cost of gas and the volume purchase represent a direct variation and remember that a relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form  y=kx

In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin

In this problem the constant of proportionality k is equal to

m=k=2.40\frac{\$}{gallon}

and the y-intercept b is equal to zero because the line passes through the origin

b=0

therefore

the linear equation is

y=2.40x+0

y=2.40x

using a graphing tool

see the attached figure

You might be interested in
Minato drove 390 miles. Part of the drive was along local roads, where his average speed was 20 mph, and the rest was along a hi
pashok25 [27]

Answer:

45 miles.

Step-by-step explanation:

Given that the:

Total distance covered = 390 miles

Total time = 8 hours

Let the distance covered along the local way = L

And the distance covered along the highway = H

Along with local way,

Speed = distance/ time

20 = L / T

T = L /20 .... (1)

Along the highway,

Distance covered H = 390 - L

Let the time = t

Speed = distance/time

60 = (390 - L)/t

t = ( 390 - L)/60

But total time = T + t

That is

8 = L/20 + (390 - L)/60

The LCM at right hand side will be 60

8 = ( 3L + 390 - L )/60

Cross multiply

480 = 2L + 390

Collect the like terms

2L = 480 - 390

2L = 90

L = 90/2

L = 45 miles.

Therefore, the distance Minato drive along local roads is 45 miles

4 0
2 years ago
Leslie started last week with $1200 in her checking account. During the week, she wrote the checks below.
kifflom [539]
Answer: B
Look at the line where it says 935 54
Leslie goes to the salon and pays $30
$935.54 - $30 = $905.54

However, the line after the $30 says $900.59, which is incorrect.

Hope this helps!
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Choose the option that best completes the statement below. In finding the number of permutations for a given number of items, __
vodomira [7]
Let’s look at the permutations of the letters “ABC.” We can write the letters in any of the following ways:
ABC
ACB
BAC
BCA
CBA
CAB
Since there are 3 choices for the first spot, two for the next and 1 for the last we end up with (3)(2)(1) = 6 permutations. Using the symbolism of permutations we have: 3 P_{3}=(3)(2)(1)=6. Note that the first 3 should also be small and low like the second one but I couldn’t get that to look right.

Now let’s see how this changes if the letters are AAB. Since the two As are identical, we end up with fewer permutations.
AAB
ABA
BAA
To make the point a bit better let’s think of one A are regular and one as bold A.
A
BA and ABA look different now because we used bold for one of the As but if we don’t do this we see that these are actual the same. If they represented a word they would be the same exact word.

So in this case the formula would be \frac{3 P_{3} }{2!}= \frac{(3)(2)(1)}{(2)(1)}= \frac{6}{2}=3. We use 2! In the denominator because there are 2 repeating letters. If there were three we would use 3!


Hopefully, this is enough to let you see that the answer is A. The number of permutations is limited by the number of items that are identical.



7 0
2 years ago
The Chewy Candy Company is test marketing a new candy bar in Seoul and Manila. In Seoul, the company sold 40 candy bars the firs
mart [117]
Looking at the image attached, we can see the assumed sales of the Chewy Candy Company for its new candy bar in Manila and Seoul. Setting up the given condition for separate branches, we clearly see that during the 6th month, the total sales in Manila first exceeded the cumulative total sales in Seoul.

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
It costs 480 to rent an apartment on the Gold Coast for a weekend. Last year it cost $400 how would you calculate the increase
Umnica [9.8K]
You could write a set of equations or use the interest formula, A(t)=P(1+r/n)^nt
where p equals the principal amount, r equals the rate/ percentage of interest, n equals the compounding periods and t equals time
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • X(4-k)=p solve for k
    12·2 answers
  • To convert a measurement, Pete must move the decimal point to the left 4 places. This a shortcut for the operation. which operat
    9·2 answers
  • A dartboard has 8 sections of equal area. The letters represent colors red (R), yellow (Y), blue (B), and green (G). Complete th
    15·2 answers
  • Mrs. Patil bought 4 packs of pencils for her class. Then she bought 3 more packs of pencils. There are 12 pencils in a pack. How
    13·2 answers
  • Math how many models of 100 do u need to to model 3,200 explain
    7·1 answer
  • Michael pays $30 to enter a state fair, plus $4 for each ride. Which of the following equations represents his total cost? A. y=
    13·2 answers
  • Wang Hao wants to spend at most $15 on dairy products. Each liter of goat milk costs $2.40 and each liter of cow's milk costs $1
    5·2 answers
  • Order the numbers from smallest to largest: 1.448, 2 , 14 10 , and 1.22, A) 14 10 , 2 , 1.22, 1.448 B) 14 10 , 1.22, 1.448, 2 C)
    13·2 answers
  • Elisa is 9 years old. When 7 is subtracted from Krista’s age and 1/4 of the difference is taken , the result is equal to Elisa’s
    14·1 answer
  • Each morning darnell does a combination of aerobics and stretching exercises. the exercises burn different amounts of calories p
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!