answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tresset [83]
1 year ago
8

R is inversely proportional to A R = 12 when A = 1.5 a) Work out the value of R when A = 5 b) Work out the value of A when R = 9

Mathematics
1 answer:
lapo4ka [179]1 year ago
5 0

Answer:

a) R = 3.6

b) A = 2

Step-by-step explanation:

To find the value, start by modeling the inverse proportionality by using the base equations with the original givens.

y = k/x

12 = k/1.5

18 = k

Now we use that to model the equation

R = 18/A

And we can now use that to solve parts a) and b)

a)

R = 18/A

R = 18/5

R = 3.6

b)

R = 18/A

9 = 18/A

2 = A

You might be interested in
Sue Jones is insured for bodily injury in the amount of 10/20. She is at fault in an accident in which Albert Smith is injured.
FromTheMoon [43]

Solution:

Albert's medical expenses is =  $ 12,000

Sam's come = $ 8,000

Add the amount = 12000 + 8000 = $ 20000

Sue Jones is insured for the amount = 10/20

Now, find the insurance.

(10/20)*(20,000) = 10000

Hence, $10000 pay for the insurance.





7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A certain small factory employs 98 workers of these 10 recieve a wage of 150 dollars per day and the rest recieve 85.50 dollars
cricket20 [7]
10 × $150 = $1500
88 × $85.50 = $7524
1500 + 7524 = $9024 a day.
9024 × 6 = $54,144 (the answer)
Hope this helps!
4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Wayne Inc., a health insurance company, pays clerks an incentive based on the average amount of work completed per hour. Wayne p
yulyashka [42]

Answer: Straight piecework plan

Step-by-step explanation:

The Straight piecework plan is a type of incentive system in which the rate per unit output is constant and fixed at a specific value. And the total earnings of a worker is calculated by multiplying the value of its total output by the rate per unit output.

In the case above the rate per unit invoice processed is fixed, so employees are paid based on the number of invoice processed per hour which makes it a Straight piecework plan system.

5 0
1 year ago
Which is a y-intercept of the continuous function in the table? (0, –6) (–2, 0) (–6, 0) (0, –2)
photoshop1234 [79]

Y- intercept is a point where any graph crosses the y- axis.

X- intercept is a point where any graph crosses the x- axis.

This means the coordinate of the point of intersection will always have the x point as 0. So any point of the form ( 0, y) is the y- intercept. Any point of the form (x,0) is the x- intercept.

Given point are :

(0,-6) : y intercept

(-2,0) : x intercept

(-6,0): x- intercept

(0,-2): y- intercept

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Two runners are saving money to attend a marathon. The first runner has $112 in savings, received a $45 gift from a friend, and
scoundrel [369]

Answer:

The correct answer is the last option, that is, 112 + 25m + 45 = 50 + 60m

Step-by-step explanation:

We have been given that the first runner has $112 in savings, received a $45 gift from a friend, and will save $25 each month. Therefore, amount of money in the account of first running after m months will be: 112+45+25m

We have been given that the second runner has $50 in savings and will save $60 each month. Therefore, amount of money in the account of second running after m months will be: 50 + 60m

In order for amount of money to be equal in accounts of both the runners, we set up:

112+45+25m=50+60m

Upon rewriting the left hand side using commutative law, we get:

112+25m+45=50+60m

Therefore, we can see that the last option is the correct answer.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Eric purchased three music CDs and a sweatshirt from a band's online store and received a 20% discount. He paid $100 for his pur
    5·2 answers
  • What is another name for a natural number?
    11·2 answers
  • A train can travel 744 miles in 3 hours. What is the unit rate that this train is traveling per hour?
    9·1 answer
  • Matthew paid $779,000 for a ten-room apartment building nine years ago. the building has lost 2.7% of its value every year. matt
    14·2 answers
  • The table below shows the ticket rates for whale watching trips offered by Ocean Tours. Age Ticket Price Under three years free
    6·1 answer
  • A researcher plans to conduct a research study comparing two treatment conditions with a total of 20 scores in each treatment. W
    14·1 answer
  • The areas of the squares created by the side lengths of the triangle are shown. Which best explains whether this triangle is a r
    9·2 answers
  • A candlestick contains 5 pounds of silver. Suppose silver is worth $15 per ounce.
    12·1 answer
  • Lindsay owns one-third the number of books that Destiny owns. Henry owns a fourth as many books as Destiny. Together they own 57
    14·2 answers
  • 100 students attended a revision lesson at the weekend.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!