Answer:
150 * 0.27777777778 kg = 41.666666667 kg.
Answer:
A. f(s) = 2s + 34
B. Mole
C. f(s) = 2s + 54
Step-by-step explanation:
A. Its a prediction the 34 can be any number reasonably close to 25
B. Amount of substance - mole (mole)
c. f(s) = 2s + 54
HELLO,
Your answer is 130-50=80
You would have to make 80 dollars,
So 8 dollars per hour (of course that is below minimum wage that means you need a raise).
Therefore, you need to mow lawns for 10 hours
Thanks for posting your question here on brainly.
Hope this helps you.
Let me know if its correct.
So the ceiling takes 5/6 gallon to paint. We know that you already have 1/30 gallon and another gallon in addition to that. We must convert the 5/6 into ?/30 so we can see how much we need to use. So if we convert 5/6 to out of 30, we get 25/30. So the first can has 1/30 gallon so we subtract that amount from the total paint needed. So now we only need 24/30 gallon to paint the ceiling. If we subtract that amount needed from the full (30/30) can we have left, that will give us the remaining amount of paint we have left. 30/30-24/30= 6/30. This reduces to 1/5. So there is 1/5 gallon of paint left over after painting the ceiling.
You cannot have an answer to this because it is not an equation