Answer:
The correct answer is $7,056.46
Explanation:
Giving the following information:
You want to save sufficient funds to generate an annual cash flow of $55,000 a year for 25 years as retirement income. How much do you need to save each year if you can earn 7.5 percent on your savings?
Final value= 55,000*25= 1,375,000
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual deposit
Isolating A:
A= (FV*i)/{[(1+i)^n]-1}
A= (1,375,000*0.075)/[(1.075^38)-1]= $7,056.46
Answer:
correct option is a $0
Explanation:
given data
Acquisition value = $52,000,000
Fair value assets = $48,000,000
to find out
What is the annual amortization of goodwill for this acquisition
solution
we know that annual amortization of goodwill on a straight line basis over 40 years before 2001
and FASB also issue statement about that it does not allow automatic amortization of goodwill
so it will be zero here as goodwill is not amortized here
so correct option is correct option is a $0
On the off chance that finished with care and thinking ahead, changing work methodology can build profitability. Be that as it may if done shamefully, doing as such can without much of a stretch be counter profitable.
This incorporates knowing the dangers of their occupations and their work environment and knowing how to control these risks. Having composed safe work practices and techniques is a fundamental part of an OH&S program. A training is an arrangement of rules to enable specialists to play out an assignment that may not require a well-ordered strategy.
Answer:
Present Value = $290.20
Explanation:
The present value of a future payment can be calculated with the following formula:
PV = FV / (1 + i)N
Where i is the annual interest rate or discount rate, and t is the number of years until the payment will be received.
PV = Present Value = ?
FV = Payment = $4,400
i = 8.3% = 0.083
N = 20 - 6 = 14
PV = $4400 / (1 + 0.083)(20 - 6)
PV = $4400 / (1.083 * 14)
PV = $4400 / 15.162
PV = $290.1992
Present Value = $290.20 (Approximated)
Answer:
Production budget = 75,000 units
Explanation:
<em>The production budgeted for a particular period is the expected units to be produced after adjusting the sales budget figures for opening and closing inventories. </em>
Production = Sales volume + closing inventory - opening inventory
Production budget for 2016
=85,000 + 20,000 - 30,000
= 75,000 units